Finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Utracone dziedzictwo-losy polskich ziemian w XX wieku

Utworzono: wtorek, 14, czerwiec 2016 Super User

10 czerwca 2016 roku w Krakowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Utracone dziedzictwo - losy polskich ziemian w XX wieku”, w którym zmierzyło się 47 uczniów ze szkół gimnazjalnych oraz 44 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Finalistami w kategorii pracy multimedialnej zostali uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Łukasik, Paweł Kukowski, Dominik Płatuński i Adam Jakubowski, którzy zaprezentowali pracę „Losy dworów i rodziny Kisielnickich w XX wieku”. Ich opiekunem naukowym była pani Elżbieta Wiśniewska.

Na uroczystym podsumowaniu konkursu, odbywającym się w pięknej rezydencji państwa Elżbiety i Antoniego Potockich w Krakowie-Olszy, wszyscy uczestnicy etapu ogólnopolskiego mieli okazję zwiedzić wspaniale zachowane i odrestaurowane wnętrza i obejrzeć pamiątki rodzinne pieczołowicie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Właściciel posiadłości przybliżył uczestnikom uroczystości dzieje rodziny Potockich i dworu w Olszy. Następnie laureaci i finaliści otrzymali zaświadczenia i nagrody, a ich nauczyciele - opiekunowie naukowi podziękowania z rąk organizatorów - przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Udział w konkursie był dla uczniów ciekawą i inną lekcją historii, pozwalającą odkryć dzieje dworów i podążać śladami rodziny Kisielnickich, stanowiącej elitę Małej Ojczyzny, odgrywającą ważną rolę w życiu narodu i społeczności lokalnej.

Elżbieta Wiśniewska