Krwiodawstwo

Utworzono: poniedziałek, 13, czerwiec 2016 Super User

8 czerwca 2016 r. kolejny raz w naszej szkole gościła ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Oddział w Łomży. Tym razem dwudziestu pełnoletnich uczniów klas II zadeklarowało chęć oddania krwi. Z tych zadeklarowanych, dwunastu przeszło pozytywnie kwalifikację i mogło podzielić się tym cennym darem. Każdy z nich po raz pierwszy oddawał krew. Widać było, jak to przeżywali. Towarzyszył im lęk, strach i obawa, które przełamali i poradzili sobie z nimi. Serdeczne i pozytywne nastawienie całej ekipy ze szpitala pomogło krwiodawcom w poradzeniu sobie z tą trudną i nową sytuacją.

Dzięki empatii i poświęceniu dwunastu naszych uczniów, ekipa krwiodawstwa opuściła naszą szkołę bogatsza o 5,400 l. krwi. Karolina Zalewska z klasy IIf tak opisała swoje doświadczenia:

Od dłuższego czasu chciałam oddać krew. Jednak zawsze nie mogłam się przełamać i znaleźć odpowiedniego momentu. Gdy w szkole zobaczyłam plakaty krwiodawstwa, pomyślałam: „teraz albo nigdy”. Poczułam, że nadeszła chwila, w której muszę się przełamać. Nie obawiałam się samego badania i tego czy się zakwalifikuję. Bardziej przejmowałam się, że stracę przytomność albo, że moja krew okaże się nieodpowiednia. Nie było jednak tak strasznie, jak sobie wyobrażałam. Pobranie krwi trwało zaledwie 6 minut, a dzięki temu mogłam komuś bezinteresownie  pomóc. Warto było oddać krew pomimo paraliżującego strachu przed igłą i na pewno za trzy miesiące to powtórzę.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i serce.

Sławomira Głasek – organizator akcji