Na piastowskim szlaku

Drukuj
Utworzono: czwartek, 09, czerwiec 2016 Super User

W dniach 30-31 maja 2016 roku w ramach realizacji programu profilaktycznego Wasze Wybory grupa uczniów z klasy IIf i IIg pod opieką Pani Mirosławy Jankowskiej i Pani Anny Nitkiewicz brała udział w wycieczce szlakiem piastowskim. Jej głównym celem było poznanie kolebki państwowości polskiej w związku z 1050-leciem Chrztu Polski i powstaniem Państwa Polskiego.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się bardzo wcześnie, bo już o 6 rano byliśmy w drodze. Po kilkugodzinnej podróży rozpoczęliśmy zwiedzanie Poznania. Zobaczyliśmy Stary Rynek, w tym Farę czyli jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce. Następnie, spacerując pięknymi uliczkami, podziwialiśmy stare kamieniczki i słuchaliśmy ciekawych opowieści o ich historii powstania i o mieszkańcach.

Drugim miejscem w Poznaniu, które zobaczyliśmy był Ostrów Tumski, czyli najstarsza część miasta, z piękną Katedrą, z grobami władców Polski. Pierwszy dzień zakończył się spacerem po Starym Rynku i oczywiście degustacją rogali świętomarcińskich.

Następnego dnia zwiedziliśmy Gniezno i Biskupin. W Gnieźnie zobaczyliśmy Wzgórze Lecha, z Katedrą, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskiej. Pobyt w Gnieźnie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem pod pomnikiem pierwszego króla Polski - Bolesława I Chrobrego.

Po przejeździe do Biskupina zwiedziliśmy rezerwat archeologiczny z dobrze zachowanymi pozostałościami osiedla kultury łużyckiej sprzed ponad 2500 lat. Z uwagą słuchając przewodnika przenieśliśmy się w całkiem inne czasy.

W ostatnich latach powstał tam także bardzo ciekawy pawilon muzealny, w którym wykorzystano najnowsze technologie, aby pokazać sposób życia w tamtych czasach. Pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy wieczorem do Łomży. Teraz przygotowujemy zdjęcia do konkursu fotograficznego i powtarzamy wiadomości do konkursu wiedzy o trzech miastach, które zwiedziliśmy, czyli Poznaniu, Gnieźnie i Biskupinie.

Udział w programie pozwolił nam pogłębić wiedzę na temat początków naszego państwa.

Uczestnicy programu

Gościmy

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720