Straż Pożarna w III LO

Utworzono: wtorek, 24, maj 2016 Super User

16–17 maja 2016 r. w naszej szkole uczniowie klas I i II uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Straży Pożarnej w Łomży. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji działań wychowawczych. Zajęcia były przeprowadzone przez Pana mł. bryg. mgr inż. Adama Kalinowskiego i Pana mł. kpt. mgr inż. Pawła Wasiulewskiego.

Uczniowie mieli okazję posłuchać, na czym polega praca w Straży Pożarnej. Na dzień dzisiejszy strażacy nie tylko gaszą pożary. Głównym ich zadaniem jest walka z klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami, głównie wypadkami komunikacyjnymi. Dużym odsetkiem są działania medyczne.

Głównym celem przeprowadzonych zajęć było poznanie podstawowych zasady postępowania w przypadkach zagrożenia pożarem i nie tylko. Informacje były obrazowane krótkimi filmikami i prezentacjami multimedialnymi. Uczniowie dowiedzieli się także, jak można zostać zawodowym strażakiem. Duże zainteresowanie wywołała możliwość założenia ubrania ochronnego, włącznie z maską. Okazało się, że strój ten jest dość ciężki, nakładanie także nie jest takie proste. Umiejętność oddychania przy pomocy aparatu tlenowego również dość trudne. Mamy nadzieję, że spotkania spełniły swoją rolę i młodzież będzie umiała wykorzystać nabytą wiedzę, w przypadku gdyby zaszła taka potrzeba. Jednak przede wszystkim wszyscy uświadomili sobie, aby nie prowokować niebezpiecznych sytuacji.

Mirosława Jankowska