Realizacja projektu: W barwach biało-czerwonych

Drukuj
Utworzono: sobota, 07, maj 2016 Super User

Jako społeczność III LO postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody Święta Flagi Narodowej i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasze działania były odpowiedzią  na apel Zarządu Rodziny Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty, którzy wspólnie zaprosili uczniów do udziału w projekcie „W barwach biało-czerwonych”.

Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego. Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” Obecne kolory flagi zostały ustanowione ustawą z 31 stycznia 1980. 

Mając na uwadze piękną tradycję naszej flagi postanowiliśmy podjąć różnorodne działania, aby włączyć się w obchody obu świąt. Szkoła przybrała kolory biało – czerwone, ponieważ udział  w projekcie polegał na zaplanowaniu i zrealizowaniu działań, które wyeksponują barwy naszej flagi narodowej. W obrębie budynku szkoły powstało szereg dekoracji i instalacji wykonanych przez uczniów, którzy wykazali się dużą inwencją i pomysłowością. Mogliśmy oglądać m.in. bryły geometryczne , gwiazdki, przeróżne kwiaty biało-czerwone, a flagi narodowe wręcz opanowały naszą szkołę. Na holu zaś  biało-czerwone kotyliony ułożyły się w napis: 2 MAJA. Piękne bukiety w barwach narodowych były ozdobą uroczystości szkolnej. Nawet w tych barwach zakwitły kwiaty przy tablicy pamiątkowej przed budynkiem szkoły, nad nimi zaś powiewały kiście biało-czerwonych balonów. Ponadto na lekcjach historii uczniowie zostali zapoznani z historią naszej flagi i czytali fragmenty Konstytucji 3 Maja z faksymile, które zostało wydane przez Wydawnictwo Ossolineum.

Uczestnictwo w projekcie pokazało nowe, interesujące formy przeżywania świąt narodowych w naszej szkole.

Mirosława Jankowska

Gościmy

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720