IX Spotkanie z Historią Najnowszą

Drukuj
Utworzono: wtorek, 12, kwiecień 2016 Super User

5 kwietnia 2016 roku odbyło się w naszej szkole IX Spotkanie z Historią Najnowszą. Po raz kolejny uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, tym razem pod tytułem: Polska Walcząca.

Wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i Powstanie Warszawskie, których 70-tą rocznicę  niedawno obchodziliśmy.

Na wystawie można  było także zobaczyć sylwetki wybranych bohaterów, w tym Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści były zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Wystawa składała się z dwóch części: ogólnopolskiej i regionalnej. Oprowadził po niej uczniów klas II pan Paweł Kalisz, pracownik IPN Białystok, który od wielu lat współpracuje z naszą szkołą.

W artykule wykorzystano materiały IPN.

Mirosława Jankowska

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720