Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

Utworzono: piątek, 01, kwiecień 2016 Super User

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku (z partnerami, współorganizatorami) zorganizowała Wojewódzką Olimpiadę Wiedzy o HIV/AIDS skierowaną do młodzieży ponadgimnazjalnej naszego województwa. 23 marca 2016 r. wśród uczniów klas: Id, Ic, IId, IIe odbyły się klasowe eliminacje do tej olimpiady. Spośród piszących wyłoniono 21 uczestników, którzy przeszli do etapu szkolnego.

31 marca 2016 r. dwudziestu uczniów zmagało się z testem, którego celem było zweryfikowanie stanu wiedzy na temat HIV/AIDS i wyłonienie najlepszych. Pięciu uczniów będzie reprezentowało nasze liceum na etapie powiatowym. Są to: Dominika Makowska i Magdalena Sendrowska z klasy Id, Anna Jankowska i Jakub Poślad z klasy IId, Gabriela Łazarczyk z klasy IIe. Całej piątce gratulujemy i życzymy powodzenia.

Celem olimpiady jest poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową, oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Olimpiada to jeden z elementów szkolnej profilaktyki.

Problem zakażeń wirusem HIV w Polsce jest faktem. Na koniec 2014 r. było zarejestrowanych 18.646 nosicieli wirusa. Szacuje się, że tych nie zdiagnozowanych może być drugie tyle. Liczba osób zakażonych wzrasta, dlatego każdy z nas powinien posiadać niezbędną wiedzę na temat dróg zakażenia i możliwości uchronienia się przed nim.

Bogusława Hryniewicz, Monika Raciborska, Sławomira Głasek