Warsztaty historyczne w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku

Utworzono: wtorek, 01, marzec 2016 Super User

Projekt Edukacyjny „Utracone dziedzictwo-losy ziemian w XX wieku”

25 lutego 2016 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami historii: p. Elżbietą Wiśniewską i p. Mirosławą Jankowską, wzięła udział w warsztatach historycznych w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Spotkanie związane było z uczestnictwem młodzieży w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Utracone dziedzictwo-losy ziemian w XX wieku”, którego organizatorami są: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie i Kuratorium Oświaty w Krakowie, a współorganizują go OBEP IPN w: Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu i Rzeszowie.

Na początku spotkania pani dr Ewa Rogalewska-kierownik Referatu Edukacji Historycznej przedstawiła młodzieży cele projektu: tj, odkrywanie historii dworów i ich właścicieli ze szczególnym uwzględnieniem udziału ziemian w życiu narodu oraz skutków komunistycznej reformy rolnej z 1944 r., którą wielu ziemian uznało za koniec ich świata. Omówiła również założenia i regulamin głównej części projektu - konkursu na pracę pisemną i prezentację multimedialną na temat „Utracone dziedzictwo-losy polskich ziemian w wieku XX”. Podkreśliła, że w poznaniu i dokumentowaniu trudnych i dramatycznych dziejów ziemiaństwa - polskiej elity społecznej - wyjątkowo cenne mogą okazać się spotkania ze świadkami historii, a także odkrywanie miejsc, które nawiązują do ziemiaństwa.

Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dra Łukasza Lubicz-Łapińskiego dotyczącego historii dworów w okolicach Łomży, losów ich właścicieli oraz roli ziemian w życiu społeczności lokalnej i całego narodu. W części warsztatowej prelegent przedstawił również najważniejszą literaturą i dostępne źródła dotyczące poszczególnych dworów, a także udzielił wskazówek zespołom pracującym nad przygotowaniem prezentacji na wybrany temat. Bardzo interesujące dla uczniów okazały się warsztaty notacyjne, podczas których uzyskali oni nie tylko cenne wskazówki, ale też w praktyce ćwiczyli umiejętność profesjonalnego nagrania rozmowy czy reportażu.

Udział w spotkaniu umożliwił uczniom rozwój zainteresowań najnowszą historią Polski w kontekście losów ziemiaństwa oraz przybliżył im umiejętność twórczej pracy zespołowej.

Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w konkursowych zmaganiach.

Elżbieta Wiśniewska, Mirosława Jankowska