Twoja krew ratuje życie (I 2016)

Utworzono: czwartek, 21, styczeń 2016 Super User

W poniedziałek, 18 stycznia 2016 r. już po raz drugi w tym roku szkolnym odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa. Spośród zgłoszonych tylko nieliczni uczniowie oddawali krew po raz pierwszy. Większość z nich robiła to po raz drugi, 6 uczniów po raz trzeci, zaś 5 trzecioklasistów już po raz czwarty.

Towarzyszył nam strach, ale też radość, że takim niewielkim czynem możemy komuś pomóc. W tej akcji brałyśmy udział po raz drugi i z ogromnym zapałem będziemy oddawać krew regularnie. Pomoc innym to coś wspaniałego i każdy powinien spróbować. Oddając krew czujesz się dowartościowany i masz świadomość, że może ona pomóc innym potrzebującym. Chciałybyśmy zachęcić młodzież do oddawania krwi. Nas to nic nie kosztuje, a komuś innemu może uratować życie.

(Kinga Napiórkowska i Kamila Wykowska z IIIa)

Żeby oddać krew trzeba było: zarejestrować się, wypełnić ankietę, przejść badanie lekarskie, oddać krew do badania komputerowego, no i oczywiście mieć ważny dokument tożsamości. Wśród tych gotowych do dzielenia się krwią była duża grupa maturzystów (22), którym zabroniono oddać krew z różnych powodów. Widać, że procedury są ściśle zachowywane i nikt niepotrzebnie nie naraża młodzieży na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Krew jest bardzo potrzebna, ale nie każdy może zostać dawcą. Ogólne kryteria dawcy to między innymi:

• 18 lat, dowód osobisty/paszport
  • min. 50 kg
  • dobry stan zdrowia
  • właściwe ciśnienie
  • właściwy poziom hemoglobiny

29 śmiałków zakwalifikowało się i dzielnie oddało 13,050 l. krwi. Blade twarze wychodzących z czytelni (punkt poboru krwi) mówiły same za siebie – to był duży wysiłek dla organizmu.

Wszystkim odważnym dziękujemy.

Sławomira Głasek