Dzień Przyrodnika: Nowe technologie i my

Drukuj
Utworzono: piątek, 18, grudzień 2015 Super User

W dniu 18 grudnia 2015 r. w naszym Liceum odbył się Dzień Przyrodnika pod hasłem Nowe technologie i my. Na zaproszenie nauczycieli z zespołu przedmiotów przyrodniczych odpowiedzieli wykładowcy Politechniki Białostockiej, którzy przygotowali i przeprowadzili cykl wykładów oraz zajęcia warsztatowe.

Tematy zajęć:

  1. Endoprotezy- sztuczne stawy człowieka (prowadzący: dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski)
  2. Roboty mobilne (dr inż. Justyna Tołstoj Sienkiewicz)
  3. Biomateriały (prof. dr hab. inż. Jan Dąbrowski)
  4. Odnawialne źródła energii - charakterystyka źródeł, technologie pozyskania i konwersji energii odnawialnej (prof. dr hab. inż. Dariusz Butrymowicz, dr inż. Jerzy Gagan)

Podczas spotkań nasi uczniowie mieli okazję poznać metody wszczepiania endoprotez i materiały, z których są wykonane. Obejrzeli też eksponaty endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Wykład o biomateriałach wprowadził ich w tajniki nowoczesnych materiałów stosowanych w chirurgii rekonstrukcyjnej, stomatologii czy kardiologii. Dowiedzieli się też o prowadzonych badaniach nad biomateriałami inteligentnymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia z robotami mobilnymi. Uczniowie trenowali umiejętność planowania ruchu i programowania robotów o różnych typach mobilności. Mieli też możliwość poznania nowoczesnych systemów pozyskiwania energii odnawialnej wykorzystujących niskotemperaturowe ciepło odpadowe.

Mamy nadzieję, że wykłady i laboratoria wprowadziły naszych uczniów w świat nowoczesnych technologii i pozwoliły uświadomić, że są one pomocne w różnych dziedzinach naszego życia.

Gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720