Zwycięstwo projektu „Śladami praw człowieka - poznajemy przeszłość i zmieniamy teraźniejszość” w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje

Utworzono: wtorek, 01, grudzień 2015 Super User

24 listopada 2015 r. podczas uroczystej gali w gmachu Politechniki Warszawskiej reprezentacja nieformalnej grupy Youth Human Impact odebrała główną nagrodę za projekt realizowany w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Projekt Śladami praw człowieka - poznajemy przeszłość i zmieniamy teraźniejszość realizowany był w Krakowie w czerwcu 2014 r. przez grupę uczniów i absolwentów naszego liceum, pod merytoryczna opieką p. Marty Łapińskiej i p. Marcina Mikołajczyka. O szczegółach realizacji projektu możecie przeczytać w archiwalnych artykułach na internetowych stronach III LO.

Mamy nadzieję, że sukces Waszych koleżanek i kolegów zainspiruje Was do aktywnego uczestnictwa w realizowanych w szkole przedsięwzięciach.

A oto jak Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji motywowała przyznanie nominacji dla naszego projektu.

Nieformalna Grupa młodzieży ”Youth Human Impact”

Młodzież polsko-litewska spotkała się w Krakowie, aby wspólnie dyskutować na temat praw człowieka. Grupa współpracowała z różnymi instytucjami zajmującymi się prawami człowieka: przeprowadzono warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznali przykłady respektowania i łamania praw człowieka w różnych częściach świata i różnych okresach, w tym trakcie II wojny światowej, poznali sylwetki  ludzi, którzy pomagali ludności żydowskiej, spotkali się z kobietą ocaloną z obozu koncentracyjnego.

W trakcie zajęć wskazywano różne perspektywy i opinie dotyczące  moralności i ludzkich wyborów. Przeprowadzono również zajęcia w muzeach, mające na celu przekazanie większej ilości informacji i zainspirowanie do dalszych działań.

„Mocną stroną projektu są jego uczestnicy – projekt od początku do samego końca był realizowany przez licealistów. Już od samego początku projektu młodzi organizatorzy rozpoczęli upowszechnianie rezultatów swojej pracy, dzięki czemu pozyskali wiele sponsorów wspierających ich przedsięwzięcie. Dodatkowo, uczestnicy na bieżąco upowszechniali rezultaty, korzystając przy tym z nowych mediów. Aby dotrzeć do innych odbiorców niż młodzież zorganizowała spotkania z lokalną społecznością, galę,  i wystawę, w trakcie których  prezentowała swoje osiągnięcia. Zastosowano mnogość narzędzi  komunikacji, jednocześnie doskonale dopasowując je do odbiorców.” (FRSE)

Źródło: http://eduinspiracje.org.pl/nieformalna-grupa-mlodziezy-youth-human-impact/ [Dostęp 01.12.2015 r.]

Zapraszamy do przeczytania

a także do obejrzenia zdjęć z gali.