35 lat NSZZ Solidarność

Utworzono: środa, 28, październik 2015 Super User

"Solidarność”  pojawiła się w powojennej Polsce jako wydarzenie bez precedensu. W kraju rządzonym od 36 lat przez komunistyczną dyktaturę, praktycznie z dnia na dzień wyrosła zorganizowana, wielomilionowa społeczność obywateli gotowych poświecić bardzo wiele w walce o wolność i godność Polaków.

"Solidarność" została powołana przez samoorganizujących się obywateli. Wykuwała się w gorących dyskusjach, ale jednocześnie w rzadko spotykanej w powojennej Polsce wolności wymiany poglądów. Osłabiony kryzysem gospodarczym i przeżarty bezideowością obóz władzy mógł tylko bezradnie przyglądać się, jak rodziło się nowe, wolne społeczeństwo, coraz bardziej świadome swych praw. Ostatecznie rządzącym pozostała tylko brutalna siła, której użycie w ponurych miesiącach stanu wojennego obnażyło, na jak brutalnych podstawach opierała się władza.

W takich okolicznościach powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Właśnie tym wydarzeniom było poświęcone spotkanie uczniów klas I z historykiem IPN Białystok Panem Pawłem Kaliszem, które odbyło się 27 października br. Nasz gość omówił okoliczności, które doprowadziły do powstania i rozwoju ruchu solidarnościowego w Polsce. Uzupełnieniem spotkania była  wystawa poświęcona „Solidarności”, a podsumowaniem akcent artystyczny. Uczniowie naszej szkoły wykonali dwie piosenki, które powstały na nurcie solidarnościowym.

Pierwsza piosenka pod tytułem: "Piosenka dla córki" - to utwór, który powstał w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Autorem słów jest Krzysztof Kasprzyk, a kompozytorem i wykonawcą Maciej Pietrzak - artysta malarz, poeta, aktor. Pieśń ta stała się nieoficjalnym hymnem powstającej "Solidarności". W 1981 roku Maciej Pietrzak wykonał ją wbrew cenzurze na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. Zaśpiewał ją również w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z Żelaza". Znalazła się też na ścieżce dźwiękowej filmu "Popiełuszko - wolność jest w nas". Do swojego repertuaru włączyła ją znana amerykańska pieśniarka, kompozytorka i aktywistka społeczna - Joan Baez.

Druga z nich  pod tytułem "Mury" to zapewne najbardziej znana pieśń, która towarzyszyła naszym przemianom polityczno- społecznym końca lat 70-tych i w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Mistrzowsko wykonywana przez barda "Solidarności" - Jacka Kaczmarskiego, który napisał polskie słowa do muzyki katalońskiego pieśniarza Lluísa Llacha.

Spotkanie przygotował zespół nauczycieli historii.

Mirosława Jankowska