Młoda krew ratuje życie (X 2015)

Utworzono: wtorek, 27, październik 2015 Super User

22 października 2015 r. gościła w naszej szkole ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, oddział w Łomży, dzięki której zainteresowana pełnoletnia młodzież mogła brać udział w szkolnej akcji honorowego krwiodawstwa. Tego dnia 42 bezinteresownych śmiałków oddało 18,900 l krwi.

Tym razem akcja została poprzedzona zajęciami w kilku klasach (Ib, IIa, IIc, IIf, IIId, IIIe) na temat Twoja krew-moje życie - Czy warto być krwiodawcą? Szkoła odpowiedziała na apel Narodowego Centrum Krwi o aktywnej współpracy z lokalnymi strukturami krwiodawstwa na rzecz edukacji i promowania honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży. W trakcie spotkań uczniowie mieli okazję uporządkować wiedzę na temat przeciwwskazań czasowych i stałych dotyczących dawców, określić w jakich sytuacjach potrzebna jest krew, jakie są czynniki, które wpływają na wzrost jej zapotrzebowania.

Oto co powiedziała Martyna, jedna z uczestniczek akcji:

22 października 2015 roku, uczestniczyłam w akcji Honorowego Krwiodawstwa. Było to dla mnie wielkie przeżycie, ponieważ brałam w niej udział po raz pierwszy. Niewątpliwie, towarzyszył mi niepokój i strach przez tym, co nastąpi. Jednocześnie czułam się podekscytowana. Cieszyłam się, że w tak prosty sposób mogę pomóc komuś, kto potrzebuje krwi. Po oddaniu byłam dumna z siebie. Na pewno nie skończy się to na jednym razie. Zdecydowanie wezmę udział w kolejnej akcji. Chciałabym zachęcić wszystkich do uczestnictwa, ponieważ jest to łatwy sposób do przyczynienia się polepszenia czyjegoś zdrowia i być może do uratowania komuś życia.

Wszystkich uczniów, którzy będą oddawać honorowo krew (w akcjach szkolnych i indywidualnie w szpitalu) prosi się o przekazywanie informacji o ilości oddanej krwi. Zbierane przez pedagoga dane są na bieżąco aktualizowane.

Dziękujemy po raz kolejny za okazaną odwagę i bezinteresowność.

Organizator: Sławomira Głasek