XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Utworzono: wtorek, 15, wrzesień 2015 Super User

11 września 2015 roku grupa uczniów z klasy IIIg reprezentując naszą szkołę, wzięła udział w XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Celem Marszu jest upamiętnienie polskich zesłańców - skazywanych na pobyt na Syberii już w XVII wieku, poprzez konfederatów barskich, powstańców insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego, styczniowego, wywiezionych na „nieludzką ziemię” w latach 1939- 1941, aż po żołnierzy AK i podziemia poakowskiego, którzy kontynuowali walkę z sowietami po zakończeniu II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim, gdzie zebrani wysłuchali wzruszającego przemówienia Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusza Chwiedźia.  Następnie kilka tysięcy uczestników Marszu wyruszyło ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską w kierunku kościoła pw. Ducha Świętego w Białymstoku, w którym mszę św. celebrował arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Uroczystość zakończyła się przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, której zwieńczeniem był apel poległych i salwa honorowa oddana przez żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Marcin Mikołajczyk