Utworzono: środa, 10, listopad 2010 Super User

Dnia 10 listopada 2010 r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczął się on tradycyjnym odśpiewaniem hymnu i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Choć Święto Niepodległości, dla nas Polaków jest radosną uroczystością, to doskonale rozumiemy potrzebę obchodzenia go w głębokiej zadumie, by tym samym uczcić pamięć tych, którzy nie doczekali czasów pokoju - polegli, walcząc za wolność naszego kraju.

Na przedstawieniu uczniowie zaprezentowali zwierzenia żołnierzy oraz piosenki patriotyczne wzywające do walki. Akcentowali też wzruszającą determinację i hart ducha Polaków w latach I wojny światowej. My, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego, jesteśmy szczególnie przywiązani do takiej tematyki ze względu na patrona naszej szkoły. Nic więc dziwnego, że apel stał się dla nas pewnego rodzaju wehikułem czasu, pozwalającym ujrzeć dramatyczne wydarzenia z bliska i w ten sposób solidaryzować się z walczącymi.

Przyglądając się grze naszych uczniów, zwróciliśmy uwagę na ich ogromne zaangażowanie emocjonalne. W głosach młodzieży dało się słyszeć nadzieję i radość towarzyszącą Polakom w chwili odzyskania niepodległości. Cały spektakl, mimo że zawierał niełatwe treści, zachęcał do ich zrozumienia i przeżywania.

Dla nas - młodych ludzi - przedstawienie, które obejrzeliśmy, było piękną i mądrą lekcją historii, lekcją, o której nigdy nie powinniśmy zapominać.

Angelika Gontarska kl. III f