Wielokulturowość Podlasia

Utworzono: piątek, 24, wrzesień 2010 Super User

W dniach 21 - 24 września 2010 roku grupa uczniów naszej szkoły w ramach programu Wasze wybory pod hasłem Wielokulturowość Podlasia, brała udział w wyjeździe mającym na celu poznanie naszego województwa pod opieką p. Mirosławy Jankowskiej i p. Anny Nitkiewicz.

Program zakładał poznanie religii, świątyń, kuchni i rękodzieła występującego w naszym województwie.

Dzień 1

Uczniowie w Tykocinie zwiedzili: Rynek, kościół Św. Trójcy, Synagogę, dawny dom talmudyczny, w którym mieści się filia Muzeum Okręgowego z dużymi zbiorami judaików oraz zamek, który jest staranie odbudowywany. Następnie razem z przewodnikiem odbyli spacer śladami zabytków Białymstoku.

Dzień 2

Kontakty Nr 42 (1560) z 17 października 2010 r.

Drugi dzień wyjazdu przebiegł pod hasłem - rękodzieło ludowe. Uczestnicy wycieczki odwiedzili warsztat kowalstwa artystycznego Pana Mieczysława Hulewicza, warsztat garncarski, pracownię łyżkarską oraz zapoznali się z trudną sztuką tkactwa dwuosnowego. Dzień zakończył się warsztatami plastycznymi, na których uczniowie próbowali namalować to, co widzieli w ciągu dnia.

Dzień 3

Dzień 3 to spotkanie z Tatarami, ich religią, zwyczajami i kuchnią. Młodzież obejrzała w Sokółce dział tatarski w Domu Kultury. Następnie w Bohonikach i Kruszynianach, miała okazję wejścia do meczetu. W Kruszynianach wszyscy spróbowali specyjałów kuchni tatarskiej u słynnej Pani Dżennety, u której jadał ostatnio Książe Karol.

Dzień 4

Dzień czwarty minął pod hasłem warsztatów plastycznych i poznawania religii prawosławnej. Uczniowie zwiedzili zespół poklasztorny Bazylianów i Liceum Plastyczne w Supraślu. Podsumowaniem wycieczki była prezentacja multimedialna i zajęcia plastyczne, w trakcie których uczniowie samodzielnie wykonywali ikony.

Zdjęcia obrazują poszczególne działania grupy każdego dnia.

Artykuł pochodzi Kontaktów Nr 42 (1560) z 17 października 2010 r.