Wizyta gimnazjalistów z Ejszyszek (Litwa)

Drukuj
Utworzono: czwartek, 30, kwiecień 2009 Super User

W dniach 27-29 kwietnia 2009 r. III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży gościło 20-osobową grupę uczniów z opiekunami (p. Marzeną Juchniewicz i p. Julią Kasparewicz) z Gimnazjum w Ejszyszkach.

Celem pobytu młodzieży polskiej z Litwy w Łomży było:

 • umożliwienie placówkom nawiązania kontaktów i rozpoczęcie współpracy na poziomie międzynarodowym,
 • promowanie postaw patriotycznych poprzez poznawanie historii i kultury rejonu solecznickiego i Ziemi Łomżyńskiej,
 • pogłębienie wiedzy na temat praw człowieka, budowanie świadomości i zrozumienia różnorodności kulturowych oraz szacunku dla mniejszości narodowych.

W poniedziałek 27 kwietnia o godz.13.00 przybyłych do naszej szkoły gości powitała p. Dyrektor Grażyna Chodnicka oraz Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska p. Hanka Gałązka. W spotkaniu udział wzięli również nauczyciele naszego liceum p. Katarzyna Mikołajczyk, p. Barbara Szczubełek, p. Iwona Batko, p. Marta Łapińska i p. Marcin Mikołajczyk - koordynatorzy wymiany oraz przedstawiciele młodzieży szkolnej. Wszyscy zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, podczas którego mieliśmy okazję poznać się. Ku naszemu zaskoczeniu łatwo nawiązaliśmy kontakt. Nasze obawy związane z barierą komunikacyjną i kulturową okazały się przesadzone. Nie mieliśmy żadnych problemów z porozumiewaniem się z kolegami z Litwy.

Po obejrzeniu szkoły spotkaliśmy się na warsztatach poświęconych historii i kulturze naszych miast. Koledzy z Ejszyszek przybliżyli nam swój region, my mówiliśmy o Łomży i okolicy. Okazało się, że na naszych i ich terenach działała Armia Krajowa. Mamy więc wspólne elementy historii. Później wyruszyliśmy na zwiedzanie Łomży. Przewodnik, który nas oprowadzał bardzo ciekawie opowiadał o zabytkach naszego miasta. Zobaczyliśmy między innymi: Stary Rynek, Katedrę oraz Kościół o. Kapucynów. Po krótkim czasie wolnym udaliśmy się do szkoły na dyskotekę integracyjną. Wszyscy fajnie się bawiliśmy. Szkoda że tak szybko zapadł zmierzch i trzeba było się rozstać. Nasi goście udali się na spoczynek do bursy, w której byli zakwaterowani, my wróciliśmy do domów.

We wtorek o godz. 8.00 znów spotkaliśmy się w naszej szkole. Goście z Litwy uczestniczyli w lekcjach biologii i chemii, na których pod kierunkiem nauczycieli (p. Ewy Szymańskiej i p. Ireny Dąbrowskiej) przeprowadzane były ciekawe doświadczenia. Później odbyły się zajęcia panelowe z zakresu historii i przestrzegania praw człowieka oraz tolerancji wobec mniejszości narodowych. O 13.00 wyjechaliśmy do Drozdowa na lekcję muzealną i ognisko. Śpiewaliśmy piosenki biesiadne, żartowaliśmy z naszymi koleżankami i kolegami, a na koniec graliśmy w piłkę. Po powrocie do szkoły zajęliśmy się gromadzeniem materiałów do albumu pod tytułem: Przestrzeganie Deklaracji Praw Człowieka - rzeczywistość czy mit?. Korzystaliśmy z Internetu i księgozbioru biblioteki publicznej. Po tak wyczerpującym wtorku, zadowoleni i pełni wrażeń rozstaliśmy się, aby nabrać siły na kolejny dzień.

Środę rozpoczęliśmy na sportowo. Na korcie szkolnym pod okiem p. Tomasza Waldzińskiego uczyliśmy się grać w tenisa ziemnego. Lekcja wychowania fizycznego na świeżym powietrzu sprawiła, iż z zapałem na przedsiębiorczości przeprowadziliśmy sąd na globalizacją. O 9.50 rozegraliśmy mecz towarzyski w koszykówkę. Po nim jeden z naszych kolegów wraz z grupą karateków demonstrował pokaz samoobrony. Wrażeń sportowych jak na ten dzień mieliśmy już wystarczająco, więc przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu programu. Kontynuowaliśmy prace nad albumem o prawach człowieka. Odwiedziliśmy znanych ludzi i ważne instytucje. Przeprowadziliśmy wywiad z posłem Lechem Antonim Kołakowskim. Materiały zbieraliśmy również w Sądzie Powiatowym, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Kuratorium Oświaty w Łomży, Powiatowym Urzędzie Pracy, na Komendzie Policji i w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta. Album przygotowywany przez kolegów z Litwy zostanie przesłany do nas do 19 czerwca 2009 r. My swój wyślemy do nich w tym samym terminie.

O 15.30 w bursie na ulicy Kopernika odbyło się oficjalne zakończenie i podsumowanie wizyty. Wszyscy jednogłośnie uznaliśmy spotkanie za udane. Poznaliśmy się, poznaliśmy swoje regiony i co ważne - uświadomiliśmy sobie wartość praw zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Po spotkaniu zostały miłe wspomnienia i - mamy nadzieję - trwałe przyjaźnie. Liczymy na kolejne spotkanie.

Program pobytu młodzieży polskiej z Litwy w Łomży

Uczestnicy

 • Gimnazjum w Ejszyszkach (grupa 20-osobowa + 3 opiekunów) III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii  Krajowej w Łomży

Termin realizacji

 • 27 - 29 kwietnia 2009 r.

Miejsce realizacji

 • III Liceum Ogólnokształcące w Łomży

Koordynatorzy wymiany

 • Katarzyna Mikołajczyk
 • Barbara Szczubełek
 • Iwona Batko
 • Marta Łapińska
 • Marcin Mikołajczyk

Cele

 • Umożliwienie placówkom nawiązania nowych kontaktów i rozpoczęcie współpracy na poziomie międzynarodowym
 • Pogłębianie wiedzy na temat praw człowieka
 • Promowanie postaw patriotycznych poprzez poznawanie historii i kultury rejonu solecznickiego i ziemi łomżyńskiej
 • Budowanie świadomości i zrozumienia różnorodności kulturowych oraz szacunku dla mniejszości narodowych

Plan pobytu grupy goszczącej

27.04.2009 (poniedziałek)

 • 12:00 zakwaterowanie w bursie nr 1 przy ul. Kopernika 16 w Łomży
 • 13:00 poczęstunek w III LO
 • 14:00 prezentacje szkół na temat historii i kultury Ejszyszek i Łomży 15:00 zwiedzanie Łomży z przewodnikiem
 • 17:00 czas wolny
 • 19:00 dyskoteka integracyjna w szkole

28.04.2009 (wtorek)

 • 08:00 zajęcia w szkole (2 godz. lekcyjne) 10:00 zajęcia panelowe na temat historii, przestrzegania i wiedzy na temat praw człowieka oraz tolerancji wobec mniejszości narodowych
 • 13:00 wyjazd do Drozdowa (lekcja muzealna, ognisko) 17:00 gromadzenie materiałów do albumu pt. Przestrzeganie Deklaracji Praw Człowieka- rzeczywistość czy mit?

29.04.2009 (środa)

 • 08:00 zajęcia w szkole (2 godz. lekcyjne) 09:50 mecz towarzyski GOŚCIE vs GOSPODARZE
 • 10:15 pokaz samoobrony
 • 10:45 zbieranie materiałów do albumu na terenie Łomży (ankiety, zdjęcia, wywiady) 10:45 wywiad dla Radia Nadzieja
 • 15:30 zakończenie i podsumowanie wizyty

Gościmy

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720