Ojczyźnie naszej bądźmy wierni!

Drukuj
Utworzono: sobota, 14, luty 2009 Super User

Już po raz jedenasty obchodziliśmy rocznicę nadania szkole imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej. W tym roku główna uroczystość odbyła się 13.02.09 r. Ważnym wydarzeniem obchodów Święta Szkoły było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej komendantów i inspektorów AK.

W uroczystości, oprócz nauczycieli i uczniów naszego liceum, wzięli udział żołnierze Łomżyńskiego Obwodu Armii Krajowej (p. Anna Polak, p. Maria Babiel, p. Tadeusz Danowski) z prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK oddział w Łomży panem Henrykiem Wiśniewskim na czele, zaprzyjaźniona ze szkołą pani Irena Baranowska Tyman (łączniczka z czasów wojny) oraz:

  • Pan Krzysztof Choiński, Zastępca Prezydenta Miasta Łomży
  • Ks. Jacek Czaplicki, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Łomży
  • Ojciec Grzegorz Sucheński, Gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży
  • Pan Jerzy Cieślewski, wieloletni Dyrektor naszego liceum
  • Pan Zygmunt Zdanowicz, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
  • Pani Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, Prezes Zarządu Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
  • Jerzy Szymanowski, Zastępca Prezesa Związku Sybiraków Oddział Łomża

Spotkanie z żołnierzami Armii Krajowej, świadkami trudnej polskiej historii sprowokowało naszą młodzież do refleksji na temat bohaterstwa, poświęcenia i wierności ojczyźnie. Szacunek wobec żołnierzy wyklętych wyrazili nie tylko odświętnym strojem, ale także właściwą postawą.

Odsłonięcie płyty pamiątkowej wprawiło w zadumę uczniów naszego liceum, a w akowcach wywołało wzruszenie, czego wyrazem były łzy. Na znak hołdu dla heroicznej postawy żołnierzy młodzież objęła wartę honorową przy pomniku, złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

W trakcie uroczystości wszyscy wysłuchali krótkich referatów przybliżających sylwetki czterech dowódców Obwodu Łomżyńskiego AK, którym poświęcona jest tablica i obejrzeli montaż poetycko-muzyczny zatytułowany Ojczyźnie naszej bądźmy wierni przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jak zwykle wykazali się oni profesjonalizmem. Zachwycili zebranych perfekcyjnie dobranym repertuarem i mistrzostwem w wyrażaniu emocji zapisanych w tekście. W budowaniu nastroju zadumy pomagały pełne ekspresji pieśni patriotyczne wykonane z wielkim zaangażowaniem i przejęciem. Gromkie brawa otrzymali również uczniowie naszej szkoły, którzy w strojach z epoki romantyzmu tańczyli poloneza, tradycyjny polski taniec. Całość dopełniała scenografia, której głównym motywem była biało-czerwona szarfa oplatająca brzozowy krzyż. Wszystko to sprawiło, że uroczystość stała się źródłem wspomnień dla kombatantów, a dla uczniów naszej szkoły doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

Przeczytaj też na portalu 4lomza.pl.

Gościmy

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720