Spotkanie ze Sławomirem Kaczyńskim

Utworzono: czwartek, 23, październik 2008 Super User

W czwartek (23.10.08 r.) na szóstej godz. lekcyjnej uczniowie trzecich klas udali się na spotkanie z przewodniczącym Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa - panem Sławomirem Kaczyńskim. Tematem spotkania była promocja ruchu czerwonokrzyskiego. Na początku jednak krótka lekcja historii i początki krwiodawstwa w naszym kraju. Ciekawym momentem była wzmianka o popularnym serialu Na dobre i na złe i jego łomżyńskim akcencie - ordynatorze oddziału noworodkowego w Łomży, jako konsultancie przy powstawaniu kilku kolejnych odcinków.

Krew co prawda jest potrzebna, ale nie każdy może zostać dawcą, powiedział pan Kaczyński. Wyjaśnił również ogólne kryteria dawcy:

• 18 lat
  • min. 50 kg
  • dobry stan zdrowia

Wspomniał też o istotnej szczerej rozmowie z lekarzem w ramach zasady podwójnego bezpieczeństwa.

Od najbardziej dociekliwych uczniów padło  kilka pytań, a wśród nich chyba najbardziej istotne czy podczas oddawania krwi można się zarazić chorobami? Otóż nie można - powiedział p. Kaczyński. Następnie posłuchaliśmy krótkiego wykładu o bezpieczeństwie w punktach krwiodawstwa.

Krystian Szymański (IIf)