Pamięci tych, którzy do niepodległej szli...

Utworzono: środa, 14, luty 2007 Super User

Jak co roku, 14 lutego 2007 r. w III liceum Ogólnokształcącym im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej obchodzono Święto Szkoły. Tego dnia młodzież w odświętnych strojach i w atmosferze zadumy uczestniczyła w spotkaniu z p. Ireną Baranowską-Tyman, byłą łączniczką  VI Brygady Wileńskiej AK o pseudonimie Basia oraz poznawała historię Patrona Szkoły dzięki prezentacjom uczniowskim i filmom dokumentalnym dotyczącym działalności żołnierzy AK.

Ważnym momentem tego dnia była akademia poświęcona pamięci tych, którzy do niepodległej szli. w uroczystości uczestniczyli m. in. p. Henryk Wiśniewski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego i p. Irena Baranowska-Tyman.

Młodzież poprzez przesycony patriotyzmem program słowno - muzyczny przypomniała heroiczną i ofiarną postawę żołnierzy walczących o wolną Polskę. Z przejęciem recytując wiersze o bohaterstwie i powinnościach wobec Ojczyzny, śpiewając pieśni oddające atmosferę tamtych dni, zwróciła uwagę na wartość Ojczyzny w życiu człowieka. Uświadomiła, że bycie Polakiem zobowiązuje do odpowiedzialności za los Kraju.

Wszyscy ulegli nastrojowi zadumy. Skupienie widać było na twarzach tych, którzy pamiętają - zaproszonych gości - Kolumbów, i tych, którzy pamiętać powinni - uczniów III LO.

Współczesną młodzież ocenia się krytycznie, zarzucając jej brak zaangażowania w sprawy ojczyzny. Postawa młodzieży III LO na uroczystości z okazji Święta Szkoły dowodzi,  że pamięta ona o przeszłości i poszukuje prawdy o niej. Ma również świadomość, że nie można budować dobrego świata w oderwaniu od pięknych, żołnierskich tradycji.