Młoda krew ratuje życie

Utworzono: wtorek, 26, wrzesień 2006 Super User

Dnia 26 września 2006 r. odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Uczniowie klas trzecich, którzy ukończyli 18 lat oraz nauczyciele, oddawali krew w bibliotece, która tego dnia była ważnym miejscem w szkole. Głównym elementem strategicznym było dostarczenie krwi od uczniów do banku krwi.

W rozmowie z panem doktorem dowiedzielismy się, że w banku krwi panują braki po wakacjach. W okresie powakacyjnym są osoby, które nadal są ciężko chore i oczekują pomocy.

Zadając lekarzowi pytanie o to, dlaczego tak mało osób oddaje krew, usłyszeliśmy słowa, które nas trochę zaskoczyły. Otóż, dużo ludzi boi się oddać krew, ponieważ nie wiedzą, jak wygląda cały ten zabieg. Drugim czynnikiem, który uniemożliwia oddawanie krwi jest to, że ktoś chorował na żółtaczkę, bądź w ciągu ostatnich trzech dni brał aspirynę lub inny lek przeciwbólowy.

Uczniowie chcący oddać krew musieli najpierw wypełnić ankietę. Na ankiecie trzeba było zakreślić: Tak lub Nie. Następnie z wypełnionym formularzem szli do pana doktora, który badał naszych kolegów. Niestety, kilku uczniów nie mogło oddać krwi między innymi dlatego, że mdleli na widok igieł, krwi i białych fartuchów, ale za to dzielnie wspierali swoich kolegów duchem.

Po dokładnym przebadaniu przez doktora uczniowie przechodzili do tej części pomieszczenia, gdzie kładli się na wygodnym fotelu i panie pielęgniarki rozpoczynały zabieg. Nasi koledzy, którzy leżeli na fotelach, byli zatem pod fachową opieką. Panie czuwały nad zabiegiem, odpowiadały na każde pytanie i co trzy minuty pytały, jak się krwiodawcy czują. Na koniec każdy dostawał słodki upominek: czekoladę i batony.

Cieszyliśmy się z tego, że nasi koleżanki i koledzy z klas trzecich po tym 10-minutowym zabiegu z dumą podkreślali, że mogli przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

Jesteśmy zadowoleni, że wśród ludzi jest tylu młodych, którzy pragną pomóc innym w potrzebie.

Karolina Gawecka Ia