Dziewczyna z AK „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci". Danuta Siedzikówna - „Inka”

Drukuj
Utworzono: czwartek, 06, kwiecień 2017 Super User

W naszej szkole, 4 kwietnia 2017 r., w ramach współpracy z IPN odbyła się kolejna edycja „Spotkań z historią najnowszą”. Uczniowie z klas pierwszych mieli możliwość wysłuchania wykładu i obejrzenia wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna - „Inka”.

Podczas prelekcji pan dr Łukasz Lubicz-Łapiński  z białostockiego oddziału IPN - przybliżył młodzieży działalność polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. W oparciu o ekspozycję przypomniał  życie, działalność w szeregach Armii Krajowej  i tragiczne losy Danuty Siedzikówny - „Inki”, którą władze PRL-u skazały na zniesławienie, śmierć i zapomnienie. Podkreślił, że jej wierność, niezłomna postawa  w walce o wolną Polskę może stanowić  wzór do naśladowania dla współczesnych rówieśników, zwłaszcza tych, będących spadkobiercami tradycji AK.

Spotkanie to służyło utrwalaniu pamięci i szacunku dla „Inki” i innych żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego za świadectwo ich niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Działanie to wpisuje się w kalendarz obchodów 25 lecia szkoły. Jest również zgodne z priorytetem MEN wychowania do wartości oraz kształtowania postaw patriotycznych młodzieży.

Inicjatorką  tego przedsięwzięcia była pani Mirosława Jankowska, a jego realizatorami nauczyciele historii - pani Elżbieta Wiśniewska i pan Marcin Mikołajczyk.

Elżbieta Wiśniewska

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720